ZALETY I WADY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

iStock_000046062382_Under-Floor-Radiant-Heat.jpg.rend.hgtvcom.1280.960

Ogrzewanie podłogowe to bardzo komfortowa, wydajna i energooszczędna forma ogrzewania pomieszczeń. Wśród wielu zalet znajdą się jednak niewielkie wady. 

Ogrzewanie podłogowe to coraz częstsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych, a niemal obowiązkowe w nowoczesnym budownictwie pasywnym. Coraz częściej ogrzewanie podłogowe wykorzystywane jest także w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej. Związane jest to głównie z niezwykłym komfortem użytkowania oraz oszczędnością energii. Ale to nie jedyne zalety ogrzewania podłogowego.

ZALETY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO


Komfort termiczny

icon-green-temp

Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfortowy rozkład temperatur w pomieszczeniach. Najcieplej jest przy podłodze oraz w nieco wyższych warstwach. Najchłodniejsze powietrze znajduje się przy suficie. Ogrzewanie podłogowe zapewnia odpowiednią temperaturę w przestrzeni, w której się poruszamy (odwrotnie niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego). Dodatkowo ciepło oddawane jest w całym pomieszczeniu równomiernie, a nie jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego – punktowo. Ogrzewanie podłogowe to także dobre rozwiązanie dla alergików i astmatyków. Tradycyjne grzejniki nagrzewając powietrze wprawiają je w ruch ku gorze (konwekcja, wymiana warstw powietrza ciepłego z zimnymi). Im wyższa temperatura tym szybsza wymiana, która wprawia w ruch także cząsteczki kurzu. Problem ten nie występuje w przypadku ogrzewania podłogowego.

underfloor-heating-image-new

Komfort użytkowy

a

To zaleta ogrzewania podłogowego szczególnie ważna dla osób z zaburzeniami krążenia oraz dla rodzin z dziećmi. Powierzchnie stykające się z ogrzewaniem podłogowym nagrzewają się maksymalnie do temperatury zbliżonej do temperatury ludzkiego ciała. Zapewniają tym samym przyjemne uczucie neutralnego lub delikatnie ciepłego podłoża, po którym stąpamy.   

Oszczędność

circle-piggy-bank

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Maksymalna temperatura zasilania takiego ogrzewania wynosi 45° C, gdy w przypadku zwykłych grzejników wynosi ona 80° C. Przy tym potrzebuje znacznie mniej energii by nagrzać strefę przebywania ludzkiego niż tradycyjne grzejniki. Sprawia to, że ogrzewanie podłogowe zużywa średnio 10-15% mniej energii.

Estetyka

Green-square-green-532521_300_300

W przypadku ogrzewania podłogowe wszystkie jego elementy są ukryte. Nie ma widocznych złączek, kolanek i zaworów. Dodatkowo zwiększa się przestrzeń użytkowa pomieszczeń.

Prostota

blue-green-circular-arrow-symbol-icon-royalty-free-vector-illustration-81822858

Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego jest prostsze i szybsze niż w przypadku tradycyjnych grzejników. W porównaniu do swojego najpopularniejszego odpowiednika ogrzewanie powierzchniowe jest również mniej awaryjne i praktycznie bezobsługowe (poza obsługą centrali grzewczej). Ogrzewanie podłogowe to także doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa pasywnego. Jest najlepiej przystosowane do systemów pomp ciepła czy instalacji solarnych.

WADY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Koszty instalacji

Money-Icon

Niestety nawet tak korzystne rozwiązanie jak ogrzewanie podłogowe ma swoje wady. Jedną z nich jest koszt wykonania instalacji. Wciąż decydując się na taką formę ogrzewania musimy przygotować się na wstępny koszt wyższy o ok 20-25% względem ogrzewania punktowego. Musimy jednak pamiętać, że wygenerowane oszczędności oraz komfort użytkowania szybko zrekompensują nam początkowy wyższy wydatek.

Niższa reakcja 

hot-159386_960_720

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje wyższy bezwład cieplny niż ogrzewanie punktowe. Po pierwsze, ogrzewanie płaszczyznowe wymaga więcej czasu do nagrzania pomieszczenia. Jednak po jego wyłączeniu znacznie dłużej utrzymuje ciepło niż kaloryfery. Pewien dyskomfort wprowadza jednak długi czas reakcji na zmiany temperatury zewnętrznej. W przypadku ogrzewania podłogowego nie ma również możliwości tak płynnego dostosowywania poziomu ogrzewania jak w przypadku rozwiązania punktowego (np. zmniejszenie temperatury na czas nieobecności w domu lub zwiększenie na noc).

Ogrzewanie podłogowe ma znacznie więcej zalet niż wad. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe i dające realne oszczędności w zużyciu energii. Bardzo dobrze sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym i z biegiem czasu stanie się zapewne przeważającą formą ogrzewania budynków tym bardziej, że coraz więcej domów wyposażonych jest w pompy ciepła lub alternatywne systemy grzewcze.

Oznaczone , ,