WENTYLACJA I REKUPERACJA

Systemy wentylacji, rekuperacja, klimatyzacja Łódź – systemy wentylacji mechanicznej, rekuperacji czy klimatyzacji niezbędne są w niemal wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Zapewniają one odpowiedni przepływ powietrza, a co za tym idzie, zapewnienie odpowiedniej higieny oraz komfortu przebywania w pomieszczeniach. Systemy wentylacyjne są niezbędne w przestrzeniach biurowych, które narażone są na podwyższona temperaturę oraz suche powietrze wywołane nie tylko ogrzewaniem, ale także energią emitowaną przez urządzenia biurowe. Suche powietrze w przestrzeni pracy wywołuje dyskomfort, rozkojarzenie a nawet rozdrażnienie. Wentylacja mechaniczna pozwala utrzymać biuro w odpowiedniej higienie. Ma to znaczenie tym bardziej, że w pracy spędzamy połowę czasu, w którym jesteśmy aktywni.

bg05
Dbałość o szczegóły
salesrental-1400×606

Szerokim obszarem działalności firmy ENGINEERING & DESIGN są przemysłowe systemy wentylacyjne, które stanowią niezbędne wyposażenie zakładów produkcyjnych, magazynów czy przestrzeni wielkoprzemysłowych. Miejsca te narażone są na  przekroczenia Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń (NDS) czyli zbytniego nagromadzenia pyłów, oparów lub innych zanieczyszczeń. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany system wentylacji pozwala odprowadzać nagromadzone zanieczyszczenia, a tym samym chronić zdrowie oraz życie pracowników. Poza projektami oraz wykonawstwem nasza firma świadczy także usługi konserwacji systemów wentylacji przemysłowej, co pozwala zapewnić jej niezawodność i odpowiednie działanie przez wiele lat.

Wentylacja mechaniczna, rekuperacja czy klimatyzacja to także dobre rozwiązania dla domów jednorodzinnych, w których wiele pomieszczeń narażonych jest na nadmierne gromadzenie wilgoci – łazienka (gorące kąpiele), kuchnia (gotowanie) oraz inne pomieszczenia (suszenie ubrań). Wentylacja mechaniczna pozwala wyprowadzać na zewnątrz budynku nagromadzoną wilgoć, a tym samym zapobiegać pojawianiu się grzybów i pleśni. Wentylacja mechaniczna pozwala utrzymać powietrze w czystości, dzięki czemu znacznie obniżone jest ryzyko infekcji dróg oddechowych oraz alergii. Dodatkowo system wentylacyjny usuwa z pomieszczeń nieprzyjemne zapachy, które powodują dyskomfort.

Znaczną zaletą systemów wentylacji mechanicznej jest jej efektywność w każdej porze roku. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna uzależniona jest od warunków atmosferycznych i nie zawsze jej skuteczność jest odpowiednia.

Systemy wentylacji najczęściej połączone są z systemem odzyskiwania ciepła czyli tzw. rekuperacją. W uproszczeniu jest to odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, które wydmuchiwane jest na zewnątrz do powietrza wdmuchiwanego do wnętrza. To rozwiązanie efektywne i ekologiczne, pozwalające obniżyć koszty ogrzewania o nawet 30%. Współczesne budownictwo energooszczędne wymaga zainstalowania w budynkach systemu rekuperacji.

 JAK DZIAŁA REKUPERACJA

1. Świeże powietrze zasysane jest przez tzw. czerpnię z zewnątrz budynku. Powietrze to kanałami wentylacyjnymi przekazywane jest do centrali wentylacyjnej czyli rekuperatora. Powietrze to jest w nim filtrowane z cząteczek kurzu, pyłów i zanieczyszczeń.

 

wall-1801952

 

2. Jednocześnie z pomieszczeń budynku np. kuchni, łazienki, garderoby, salonu przekazywane do rekuperatora jest powietrze zużyte. Dzięki wymiennikowi ciepła (specjalnemu systemowi kanalików) powietrze zużyte przekazuje swoje ciepło świeżemu powietrzu, a jednocześnie nie miesza się z nim.

rekuperator-11-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec

 

3. Zużyte powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz budynku, natomiast czyste i ogrzane powietrze trafia do pomieszczeń użytkowych.

W naszych realizacjach wykorzystujemy produkty:

button_linebreak-512

© wszelkie prawa zastrzeżone: Engineering and Design Marcin Waś