JAKĄ KLIMATYZACJĘ WYBRAĆ?

airconditioning3

 

Ostatnie fale tropikalnych upałów, które nawiedziły Polskę, wielu z nas przywołały jedną myśl – czemu nie mamy w domu klimatyzacji?! Niewielki wydatek może zapewnić prawdziwy komfort oraz ochronę naszego zdrowia.

Przed nami seria artykułów,  w których specjaliści firmy Engineering & Design będą dokonywać porównania różnych form klimatyzacji, a przy tym doradzą rozwiązania najbardziej efektywne oraz optymalne kosztowo. Zaczynamy od pytania – Czy lepiej wybrać klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

 

KLIMATYZATORY PRZENOŚNE

Klimatyzatory przenośne stały się ostatnimi czasy hitem, szczególnie wśród mieszkańców nagrzanych bloków oraz kamienic. Mają trzy ogromne zalety. Po pierwsze, na ich montaż nie potrzeba niczyjej zgody, która wymagana jest w przypadku montażu klimatyzacji stacjonarnej od zarządcy bloku / kamienicy (chyba że posiadamy balkon, wtedy zazwyczaj zarządcy nie mają przeciwwskazań). Po drugie, takie klimatyzatory dostępne są we wszystkich marketach, a ich uruchomieniem nie musi zajmować się specjalista. Po trzecie zaś, takie klimatyzatory łatwo przenieść i mogą służyć do schładzania pomieszczeń, w których aktualnie przebywamy, a na okres jesienno-zimowy mogą zostać schowane do szafy lub garażu.

 

klimatyzator-przenośnyKlimatyzatory przenośne mają jednak sporo wad użytkowych. Przede wszystkim wymagają wystawienia elastycznych rur którymi odprowadzane jest gorące powietrze z wnętrza budynku, na zewnątrz. Powoduje to dyskomfort w postaci konieczności uchylenia okna lub drzwi, za które wystawiana jest rura. Tym samym pozwalamy gorącemu powietrzu z zewnątrz wpływać do środka. Finalnie więc klimatyzator zużywa znacznie więcej mocy na schłodzenie pomieszczenia – przy znacznych temperaturach nawet o 30% więcej niż przy normalnej pracy. Istnieją rozwiązania niwelujące tę niedogodność w postaci specjalnych kołnierzy do okna ze specjalnym wejściem na rurę wylotową. Niestety są one dość nieporęczne, widoczne, a przede wszystkim wymagają montażu osobno do przynajmniej jednego okna w pomieszczeniach, w których przebywamy (na wypadek przeniesienia klimatyzatora).  Biorąc pod uwagę średni koszt dobrego kołnierza ok. 200-300 zł, generuje to dodatkowy dość wysoki koszt. Drugim rozwiązaniem jest wstawienie specjalnej przezroczystej płyty z tworzywa sztucznego, którą przymontowuje się do framugi okna. Ma ona specjalny uchwyt do rury wylotowej. Rozwiązanie praktyczne i estetyczne (choć niszczymy framugę okna wkrętami). Jednak wymaga, podobnie jak kołnierze, montażu w kilku oknach, co również generuje dość wysokie koszty. Trzecim rozwiązaniem jest ingerencja w samą konstrukcję okna. To jednak, przy absolutnej dominacji w Polsce okien skrzydłowych, jest w zasadzie nieopłacalne do realizacji.

 

0_0_productGfx_3d369c3c26db47905e50b50bf57b7441                        1                       Klimatyzatory_przenosne_Fot_www.5tonacunit.org_

 

– Mówiąc o klimatyzatorach przenośnych trzeba obalić jeden mit. Często na różnych forach internetowych możemy przeczytać, że klimatyzatory przenośne nie są w stanie schłodzić pomieszczenia. Jeżeli odpowiednio dobierzemy moc klimatyzatora, nie ma znaczenia czy jest on przenośny czy też nie. Pomieszczenie zostanie schłodzone, tym bardziej że do osiągnięcia komfortu cieplnego wystarczy różnica temperatur wewnętrznej i zewnętrznej jedynie 7 stopni. Jednak klimatyzatory przenośne zużywają do osiągnięcia tej samej temperatury, a następnie do jej utrzymania, więcej energii niż klimatyzatory stacjonarne. Czynnikiem, który nie może zostać pominięty, jest także komfort użytkowy. Znacznie większy jest on w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych – tłumaczy inż. Marcin Waś, właściciel Engineering & Design.

Do wad klimatyzatorów przenośnych należy także głośność ich pracy, która oscyluje w granicach 50-60 decybeli. Jest to poziom, który w dzień nie będzie zapewne zwracał uwagi, jednak nocą dźwięk pracującego klimatyzatora może być drażniący.

 

KLIMATYZATORY TYPU SPLIT

Klimatyzatory stacjonarne, czy też klimatyzatory typu split, są najpowszechniej stosowanym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że są ekonomiczne, niezawodne oraz eliminują wszystkie wady innych rodzajów klimatyzatorów. Tego typu klimatyzatory składają się z dwóch głównych części – jednostka wewnętrzna musi zostać zamontowana w pomieszczeniu na stałe (do sufitu, na ścianie lub wersja stojąca do podłogi). Drugi element, czyli jednostka zewnętrzna, montowana jest poza domem na ścianie budynku, jego dachu lub bezpośrednio na gruncie. Oba elementy są połączone specjalnymi przewodami, którymi dostarczany jest tzw. czynnik chłodzący, a także na zewnątrz wyprowadzona jest rura, która odprowadza skropliny z klimatyzatora. Przewody te ukryte są zazwyczaj w suchej zabudowie. Wynikają z tego pewne niedogodności. Przede wszystkim wymaga ingerencji w ściany budynku – konieczność wykucia dziury na wyprowadzenie rur oraz ukrycia przewodów. Komfortowym rozwiązaniem jest przeprowadzenie rur nad podwieszanym sufitem, jednak nie w każdym budynku występuje taka możliwość. Drugim wymogiem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, która przeprowadzi profesjonalny montaż, a także zoptymalizuje pracę systemu klimatyzacji. Oczywiście prace montażowe wiążą się z kosztami, jednak wybór klimatyzatorów typu split przy regularnym użytkowaniu jest znacznie bardziej ekonomiczny, a co najważniejsze, skuteczny i prosty w obsłudze.

 

Nowoczesne rozwiązania

 

– Klimatyzatory typu split są urządzeniami energooszczędnymi. Posiadają one automatyczny regulator nawiewu, dzięki któremu temperatura w chłodzonych pomieszczeniach jest równomiernie rozkładana, poprzez równy nawiew powietrza. Nie występują tzw. zimne przeciągi, a po osiągnięciu pożądanej temperatury klimatyzator przechodzi w tryb czuwania lub pracuje na minimalnej mocy. Jednocześnie klimatyzatory stacjonarne charakteryzują się cichą pracą, co stanowi ogromną zaletę w porównaniu do klimatyzatorów przenośnych. W większości klimatyzatorów wyposażonych jest także w programator pracy, dzięki któremu możemy zaprogramować schłodzenie mieszkania np. tuż przed powrotem z pracy. Ważną zaletą jest także opcja „powerfull”, która pozwala na szybkie schłodzenie pomieszczenia. Oczywiście nie możemy zapominać o możliwości zdalnego sterowania, które daje ogromny komfort użytkowania klimatyzatorów typu split – tłumaczy Krystian Klimczak, konserwator urządzeń klimatyzacji oraz wentylacji mechanicznej w Engineering & Design.

 

Ważną zaletą, o której często się nie mówi, w przypadku klimatyzacji stacjonarnej jest jej wpływ na komfort mieszkalny. Nowoczesne klimatyzatory często wyposażone są w generatory jonów, filtry węglowe oraz filtry HEPA. Co to daje? Generatory jonów niszczą bakterie oraz wirusy znajdujące się w powietrzu, a przy tym niwelują nieprzyjemne zapachy jak np. dymu tytoniowego, zapachów gotowania itp. To bardzo ważna zaleta dla alergików, rodzin z małymi dziećmi oraz zwierzętami domowymi. Filtry natomiast służą dezynfekcji powietrza. Klimatyzatory typu split osuszają także powietrze (nawet te bez wmontowanego modułu osuszania powietrza, choć w mniejszym stopniu). To zaleta szczególnie doceniana w okresie jesiennym lub podczas burzowych dni, kiedy odczuwamy duszność. Kończąc powyższy artykuł, który ma być wprowadzeniem w świat klimatyzatorów, musimy dodać, że nie trzeba montować w każdym pomieszczeniu osobnych systemów. Można skorzystać z rozwiązań typu multisplit, ale o tym w kolejnych częściach.

 

 

Zainteresował Cię artykuł? Masz pytania? Potrzebujesz fachowego doradztwa lub wykonawstwa? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami >>

 

 

 

 

 

Oznaczone , , ,