OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie dla osób, które poszukują wygodnego i efektywnego systemu ogrzewania w swoim domu lub firmie. Jest to system rur rozprowadzonych pod wylewką betonową podłogi, które ogrzewane są gorącą wodą z układu grzewczego. System ogrzewania podłogowego działa w inny sposób niż ogrzewanie tradycyjne z wykorzystaniem grzejników zawieszanych na ścianach. Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe jest znacznie korzystniejsze dla człowieka, gdyż najwyższa temperatura w pomieszczeniu występuje tuż przy podłodze, z którą stykają się nasze stopy – najbardziej narażona na utratę ciepła część ludzkiego ciała. Im wyżej tym powietrze jest chłodniejsze, czyli odwrotnie niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego, co wprowadza tzw. komfort cieplny w szczególności w takich pomieszczeniach jak łazienka. Ogrzewanie podłogowe to także doskonałe rozwiązanie dla alergików i astmatyków. Tradycyjne grzejniki oddają ciepło poprzez promieniowanie oraz zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się ciepłych warstw powietrza ku górze. Im wyższa temperatura, tym unoszenie powietrza jest szybsze, co z kolei zwiększa cyrkulację kurzu. System ogrzewania podłogowego jest systemem niskotemperaturowym (do uzyskania oczekiwanej temperatury potrzebne jest znacznie niższe nagrzanie elementów grzewczych), a co za tym nie wywołuje takiej cyrkulacji kurzu i pozwala zachować higieniczne warunki w pomieszczeniach.

327c650d-954c-4de1-b183-9a359345cf5b_1000
20090319-rehau-underfloor-heating
iStock_000046062382_Under-Floor-Radiant-Heat.jpg.rend.hgtvcom.1280.960
radiant-floor-heating-how-it-works

Pod względem użytkowym ogrzewanie podłogowe jest tańsze względem innych systemów grzewczych. Oszczędność w zużyciu energii wynosi średnio 10-15% względem konwencjonalnych grzejników. Maksymalna temperatura zasilania takiego ogrzewania wynosi 45° C, gdy w przypadku zwykłych grzejników wynosi ona 80° C. Ogrzewanie podłogowe to także rozwiązanie o walorach estetycznych – nie zawiera widocznych elementów i pozwala wykorzystać większą przestrzeń.

Ogrzewanie podłogowe jest doskonałym rozwiązaniem do wysokich pomieszczeń, gdyż obszar przebywania człowieka jest natychmiastowo ogrzany, a w przypadku tradycyjnych grzejników występuje unoszenie i kumulacja najcieplejszego powietrza pod sufitem, natomiast obszary dolne są niedogrzane.

underfloor-heating-image-new

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa. Systemy te są idealne dla alternatywnych systemów grzewczych jak np. pompy ciepła czy instalacje solarne ze względu na swój niskotemperaturowy charakter. Wiąże się to jednak z dłuższym czasem nagrzewania instalacji oraz mniejszą wrażliwością na zmiany temperatur. Jednak po wyłączeniu ogrzewania temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Rozwiązania podpodłogowe są przystosowane do każdego rodzaju podłóg, co pozwala zaprojektować wnętrza w dowolny sposób.

W naszych realizacjach wykorzystujemy produkty:

button_linebreak-512

© wszelkie prawa zastrzeżone: Engineering and Design Marcin Waś